start  |  mail  |  szkoła 

Biblioteka Szkolna
Szkoły Podstawowej nr 4
im. Marii Skłodowskiej-Curie w Aleksandrowie Łódzkim

Szkoła Podstawowa nr 4  |  Aleksandrów Łódzki  |  Historia Aleksandrowa

Strona główna

Biblioteka

Koło regionalne

Kontakt e-mail

Wywiady z ciekawymi ludźmi

Czy Aleksandrów jest bezpieczny dla dzieci?

W październiku 2013 r. członkowie koła regionalnego przeprowadzili sondę uliczną na temat: „Czy Aleksandrów jest bezpieczny dla dzieci?. Ankietowano 33 osoby. Sonda przeprowadzona została w Parku Miejskim, na ryneczku, w okolicach placów zabaw dla dzieci i rejonie szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety.

1. Czy czuje się Pan(i) bezpiecznie w Aleksandrowie?

Bezpiecznie czuje się 84,8% ankietowanych, nie 9,1%, raczej tak 3,03% ankietowanych.

2. Czy miasto zapewnia dzieciom bezpieczną drogę do szkoły? (bezpieczne przejścia dla pieszych)

Tak odpowiedziało 54,5% ankietowanych, nie 30,3% ankietowanych, nie ma zdania 15,2%.

3. Czy aleksandrowskie place zabaw są bezpieczne dla dzieci?

Tak odpowiedziało 72,7% ankietowanych, nie 15,2% ankietowanych, nie wszystkie 3,03% ankietowanych, nie ma zdania 9,1% ankietowanych.

4. Czy na aleksandrowskich osiedlach dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas wolny?

Tak odpowiedziało 45,5% ankietowanych, nie 27,3% ankietowanych, nie ma zdania 27,3%.

5. Czy miejsca pobytu dzieci (okolice szkół, place zabaw) są wystarczająco monitorowane przez policję?

Tak odpowiedziało 21,2% ankietowanych, nie 66,7% ankietowanych, nie ma zdania 12,1%.

6. Czy jest coś na co władze powinny zwrócić uwagę w sprawie bezpieczeństwa dzieci w Pana(i) mieście?

Tak odpowiedziało 72,7% ankietowanych, nie 18,2% ankietowanych, nie ma zdania 9,1%.

Ankietowani zwrócili uwagę na chuligańskie grupy młodzieży, osoby nietrzeźwe, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci. Ponadto zagrożeniem dla dzieci są niebezpieczne skrzyżowania, przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, chodniki zastawione samochodami. Niewystarczająca liczba patroli policji również nie sprzyja poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

7. Czy uważa Pan(i), że monitoring miejski jest potrzebny w naszym mieście? Jeżeli tak, to proszę wskazać szczególnie zalecane miejsca.

Tak odpowiedziało 81,8% ankietowanych, nie 15,2% ankietowanych, nie ma zdania 3,03%. Najwięcej odpowiedzi dotyczyło monitoringu na placach zabaw dla dzieci (30%), przy szkołach (24,3%), w parku (21,2%), na osiedlach (12,1%) i przedszkolach (9,1%). Pojedyncze głosy dotyczyły monitorowania parkingów i przystanków autobusowych. Ankietowani zwrócili uwagę na potrzebę montowania rzeczywistego monitoringu.  

Powyższe wyniki sondy ulicznej wskazują na potrzebę monitorowania miejsc szczególnie uczęszczanych przez dzieci. Warto również zwrócić uwagę na pieszego - dziecko powracające ze szkoły. Ankietowani zwrócili uwagę na niebezpieczne skrzyżowania, przejścia dla pieszych. W dużym stopniu bezpieczeństwo dzieci zależy od dorosłego – kierowcy, poruszającego się po jezdni. Bezpieczna jazda i prawidłowe parkowanie może uchronić dzieci od tragedii.

Ankietę przeprowadzili członkowie koła regionalnego w składzie: Iza Grzelczyk, Wiktoria Zapart, Kasia Pietrzak, Dominik Przychodniak, Emilka Kubiak, Wiktoria Olejnik, Gabrysia Górska, Zuzia Górska, Julka Przerwa, Klaudia Misztela, Zuzia Doroń, Sandra Nazarek, Lidka Falkenberg, Ania Skóra, Ola Bojarzyńska, Marcin Radziejewski, Kacper Woźniak, Miłosz Serafin pod opieką opiekuna koła Marzeny Wlazłowicz-Pietras.

opracowanie 2013 © Marzena Wlazłowicz-Pietras

projekt: www.atcsites.com